Nowy projekt COMENIUS "GPS.com"

 

comeniusW bieżącym roku szkolnym Zespół Szkół w Nienowicach rozpoczyna realizację kolejnego projektu programu COMENIUS, pt: „GPS.com” (Geocaching Position Search. Comenius). Projekt otrzymał 97,35 punktów na 100 możliwych w ocenie jakościowej. Koordynatorem przedsięwzięcia jest pani Ewelina Sawicka.

Główny cel projektu to ukazanie europejskiego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, różnic kulturowych i językowych pomiędzy krajami partnerskimi (Węgry, Rumunia, Niemcy Hiszpania i Polska) oraz sposobów życia w wyżej wymienionych krajach. Geocaching to zabawa w poszukiwanie „skarbów” za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego „geocache”) oraz schowanie „skarbu” i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej (podanie np. współrzędnych, publikacja zdjęć itp).

Uczniowie będą projektować „trasę”, która połączy wszystkie kraje partnerskie i odkrywać ukryte „skarby” na obszarach, w których zlokalizowane są szkoły partnerskie. Te działania, pozwolą im na poznanie Europy w twórczy i dynamiczny sposób, zachęcając tym samym do nauki. Ponadto stworzą regionalną i międzynarodową trasę internetową. Pierwsza pozwoli nam poznać kulturę regionalną. Druga zaś- kraje partnerskie. Każdy etap trasy (przy pomocy wskazówek i współrzędnych) będzie prowadził do następnego miejsca, gdzie ukryty będzie „skarb”. Uczniowie i nauczyciele będą komunikować się za pośrednictwem poczty e-mail oraz Skype. Językiem komunikacji  będzie j. angielski używany we wszystkich działaniach. Wizyta nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich odbędzie się w naszej szkole w maju 2014 roku.

Cele projektu:

- poznanie różnych kultur europejskich;

- zaznajomienie z systemem geocachingu;

-  dzielenie się informacjami na temat życia młodych ludzi w Europie;

-  rozwijanie kompetencji językowych poprzez pisanie emaili i listów;

- rozwijanie kompetencji TIK poprzez pisanie emaili, video konferencje, blogi internetowe, tworzenie wikidefinicji;

-  motywowanie uczniów do wzajemnej współpracy (musicale, zawody sportowe itp);

-  wzbudzanie zainteresowań (geografia, matematyka, sport, języki, orientacja przestrzenna);

- rozwijanie koncepcji globalnego obywatelstwa;

- promowanie tematyki europejskiej w edukacji jako ważnego komponentu w programach nauczania;

- rozwijanie międzykulturowego dialogu poprzez wymianę uczniów i pracowników szkoły;

                                                                                          Ewelina Sawicka