Wojewódzki Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie

   Dnia 13 czerwca 2022 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Rzeszowie miała miejsce Konferencja naukowo-metodyczna na temat Zdrowego stylu życia w przedszkolu i szkole promującej zdrowie. Wśród licznie zaproszonych gości byli przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz władz gminnych i powiatowych.

    W pierwszej części konferencji wysłuchano wykładu na temat nowego wymiaru promocji zdrowia i profilaktyki wygłoszonego przez dr Anetę Radziszewską, zaś błędy żywieniowe dzieci i młodzieży oraz o ich konsekwencje zdrowotne przedstawiła dr inż. Katarzyna Rolf. Z kolei działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie promocji zdrowia i profilaktyki omówiła p. Dorota Gibała.

    W drugiej części konferencji miała miejsce prezentacja placówek otrzymujących Wojewódzkie Certyfikaty i uroczyste ich wręczenie przez Kuratora Oświaty w Rzeszowie – p. Małgorzatę Rauch. Wojewódzki Certyfikat dla Szkoły Podstawowej im. hr. Aleksandra Fredry w Nienowicach odebrała delegacja w składzie: Prezes Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia – p. Teresa, Krasnowska, koordynator p. Anna Sawicka, dyrektor szkoły – Marta Jackowska oraz szkolny koordynator - p. Joanna Brzoza. Jesteśmy dumni z osiągniętego celu.

    Konferencję podsumowała dr Barbara Wolny - wojewódzki koordynator PPZ/SzPZ - gratulując wszystkim nagrodzonym placówkom oświatowym i dziękując za ogrom wspaniałej pracy włożonej w szerzenie idei Szkoły Promującej Zdrowie w województwie podkarpackim. Fotogaleria

Piknik Rodzinny w naszej szkole

   Piknik Rodzinny - pod takim hasłem przebiegało spotkanie Dzieci, Rodziców, Grona Pedagogicznego i wielu znamienitych Gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele Urzędu Gminy Radymno - p. Wójt Bogdan Szylar, p. Monika Kopacz oraz p. Agnieszka Jaremko, dyrektor Państwowego Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego w Jarosławiu - p. Jadwiga Marycka-Legeny, z-ca prezesa Jarosławskiego Stowarzyszenia Oświaty i Promocji Zdrowia - p. Renata Majkut - Lotycz, p. Piotr Łohin - radny i sołtys Nienowic, a także emerytowani nauczyciele: p. Helena Wróbel i były dyrektor p. Jan Kojder.

    Tradycyjnie  1 czerwca  w Szkole Podstawowej im. hr. A. Fredry w Nienowicach  obchodziliśmy  Dzień Dziecka. Niemniej w tym roku, przy okazji tego święta, uczciliśmy także Dzień Mamy i Taty. Dzieci wierszem, piosenką i tańcem wyraziły swą wdzięczność Rodzicom za miłość, troskę i trud wychowania. A my nauczyciele złożyliśmy podziękowania za wszelkie przejawy życzliwości i współpracę, której efekty widać w pracy codziennej i przy okazji takich uroczystości jak dzisiejsza.

    W tym roku nasza szkoła obchodziła 20-stą rocznicę istnienia. Dlatego też chcieliśmy uczcić to wydarzenie w gronie byłych pracowników szkoły. Wspomnienia przeszłości, osiągnięć, wspólnych działań przeniosły nas w czasie, rozrzewniły i utwierdziły w przekonaniu, jak ważne są różnorodne inicjatywy na rzecz rozwoju placówki, a przede wszystkim rozwoju młodzieży. O historii powstania szkoły, jej wzniosłych przedsięwzięciach, przypomniała p. dyrektor Marta Jackowska oraz jej poprzednik Jan Kojder.

    Dumą napełnia nas pokonanie kolejnego stopnia na drodze rozwoju, bowiem otrzymaliśmy certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie na szczeblu wojewódzkim. Na ręce p. Jackowskiej zostały złożone gratulacje przez p. Dyrektor PPIS. Wyrazy uznania popłynęły też z ust koordynatorki projektu p. Renaty Majkut - Lotycz. Z tejże okazji uczniowie przygotowali krótki program artystyczny związany z ochroną Ziemi, zdrowym odżywianiem oraz stosowaniem dobrych manier. A dopełnieniem ich występu była krótka inscenizacja wiersza J. Brzechwy pt. “Kwoka”, w której w rolę bohaterów wcielili się nauczyciele. Ta humorystyczna, ale jednocześnie niezwykle wymowna scenka, z której cytat: “Grunt to dobre wychowanie” stał się mottem spotkania i na długo pozostanie w pamięci zgromadzonych.

    Wychowanie to także wypracowanie odpowiednich nawyków żywieniowych. Dlatego rodzice wraz z pociechami przygotowali zdrowe, pyszne i budzące zachwyt swym wyglądem oraz pomysłowością podania przekąski, które z apetytem znikały w ustach niejednego niejadka. Nasze spotkanie to także czas zabawy i biesiady. Uczniowie, zarówno ci mali jak i ci nieco więksi, dali upust swej dziecięcej radości szaleńczo bawiąc się na dmuchanych zjeżdżalniach. Miejscem odpoczynku i relaksu było leżakowanie na siedziskach przygotowanych na tę okazję przez niezawodnych ojców, za co dziękujemy. Wspólne śpiewy i spożywanie pieczonej na ognisku kiełbaski budowało niezwykłą atmosferę jedności, integracji, o którą zawsze należy zabiegać. Aż żal było się rozstawać. Młodzież otrzymała wiele słodkich upominków, za które dziękujemy fundatorom. Fotogaleria

Kolejny etap projektu "Szkoła promująca zdrowie"

   Rozpoczęliśmy kolejny etap działań w ramach projektu "Szkoła promującą zdrowie". Jest to dla nas niezwykle ważne, ponieważ ubiegamy się o certyfikat na szczeblu wojewódzkim. O zdrowie należy dbać zawsze i wszędzie, i na wszelkie możliwe sposoby, a nawyki z tym związane kształtować już od dzieciństwa. Dlatego też we współpracy z rodzicami realizujemy ten cel. W trosce o kondycję fizyczną dzieci i młodzieży organizujemy spacery, rajdy rowerowe, a podczas ciepłych dni aktywne długie przerwy- np. zabawy z piłką. By organizm był zdrowy i wydolny fizycznie, wzmacniamy go wprowadzając do szkolnego menu wartościowe posiłki. Ich przyrządzania dzieci uczą się na lekcjach wychowawczych. Czerpią z tego satysfakcję i chętnie zjadają zrobione przez siebie dania, bo zachwycają nie tylko smakiem, ale też kreatywnością wykonania. I tak uczniowie klasy siódmej przygotowali owocową sałatkę, zaś klasa druga wykonała owocowe szaszłyki, które przybrały postać pawia. Dzieci pracowały też nad plakatem ukazującym piramidę żywienia. Na lekcjach techniki maluchy samodzielnie przygotowały kolorowe i zdrowe kanapki, które wyglądem i zapachem roznoszącym się po szkole nęciły starszych ich kolegów. Dlatego też i oni podjęli się tego zadania wykazując się pomysłowością i finezją, by kanapka nie tylko smakowała, ale była barwna i estetyczna. Od 18 do 22 października w naszej szkole królowały soki naturalne wyciśnięte z przyniesionych przez młodzież owoców. Pomysł został przyjęty przez uczniów z dużym entuzjazmem. Codzienne gromadzili się licznie z woreczkami pełnymi owoców, które zamieniały się w pożywne soki i były wspaniałym uzupełnieniem diety. W przyszłości planujemy działania, które będą przebiegały pod hasłem: "Ćwiczę rano i wieczorem oraz na długiej przerwie", "Zdrowe śniadanie", "Codzienna higiena", "Pożywne zupki". Będzie zdrowo i smakowicie.

Przerwa na czytanie

„Przerwa na czytanie” to akcja, w której uczestniczymy cyklicznie. Ze względu na pandemię byliśmy zmuszeni  czytać w małych -klasowych grupach, jedynie najmłodsi wspólnie czytali  na przerwie w bibliotece szkolnej. Każda akcja propagująca czytanie jest  bardzo ważna dla rozwijania zainteresowań czytelniczych, dlatego chętnie do akcji przystąpiliśmy i miło spędziliśmy przerwę  czytając wybrane przez uczniów fragmenty książek. Pamiętajmy, kto czyta, żyje podwójnie. Fotogaleria

Atmosfera przyjazna dzieciom

Naszym zadaniem jest stworzenie w szkole miłej, przyjaznej dzieciom atmosfery. Służą temu między innymi dekoracje witające je u wejścia o szkoły, które swym tematem nawiązują do danej pory roku lub święta. Oddają one klimat zdarzenia i cieszą się dużą aprobatą naszej młodzieży, która niejednokrotnie włącza się czynnie w ich powstanie i czerpie z tego satysfakcję.

Konkurs Recytatorski "Totus Tuus"

    Cztery uczennice naszej szkoły: Nikola Hajduk, Anna Stecyk, Leila Zabłocka i Natalia Ratuszny wzięły udział w IV Konkursie Recytatorskim "Totus Tuus" odbywającym się w MOK-u w Radymnie. Pięknie wykonały utwory związane z życiem papieża Jana Pawła II. W zmaganiach wzięli udział uczniowie ze szkół z gminy i miasta Radymno, a nawet z Przemyśla. Tym bardziej serdecznie gratulujemy naszej laureatce zdobywczyni wyróżnienia Nikolii Hajduk. Brawo!!! Fotogaleria

Rajd rowerowy

   Łapiąc tak rzadkie tej jesieni promyki słońca, wyruszyliśmy na rajd rowerowy. Trasa była zacna, bo liczyła 15 km. Przemierzając polne i leśne drogi, doznaliśmy wielu wrażeń związanych z otaczającą przyrodą. Wycieczka miała też charakter prozdrowotny, a miłym jej zakończeniem był relaks przy ognisku na placu szkolnym. Fotogaleria

Sprzątanie Świata

   "MYŚLĘ, WIĘC NIE ŚMIECĘ"- pod tym hasłem w tym roku przebiega ogólnopolska akcja "Sprzątanie Świata". Jak zwykle z chęcią dołączyliśmy do niej. Dzieci z zapałem przemierzały teren szkoły i drogi miejscowości, zbierając do worków porzucone nieczystości. Uwieńczeniem akcji był odpoczynek i zabawa przy ognisku oraz spożywanie pieczonych ziemniaków. Fotogaleria