„Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego, kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy"

Ezop (VI w. p.n.e) bajkopisarz grecki

    W piątek 21 lutego obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, określany także mianem Międzynarodowego Dnia Dziedzictwa Językowego. Ten dzień przypomina nam o roli i miejscu języka polskiego w życiu każdego Polaka. Każdy z nas zatem odpowiada za naukę języka polskiego i powinien zadbać o jego poprawność. Uczyć się nowych słów, ich znaczeń, a także poprawnie je pisać i wymawiać.  Poprzez język budujemy swoją tożsamość, szukając odpowiedzi na pytanie, kim jesteśmy.

                Na datę obchodów Dnia Języka Ojczystego wybrany został dzień, upamiętniający wydarzenia 1952 roku, kiedy to w miejscowości Dhaka (obecnej stolicy Bangladeszu) doszło do demonstracji, a następnie zamordowania pięciu studentów, domagających się uznania ich języka ojczystego - bengalskiego (bangla). Święto ustanowiono w 1999 roku, a rozpoczęto jego obchodzenie rok później. My celebrujemy ten ważny Dzień mając świadomość, że młode pokolenie jest odpowiedzialne za swój język i należny mu szacunek. Toteż uczniowie naszej szkoły przystąpili do różnych wyzwań językowych w konkursach, zabawach i bieganym dyktandzie. Najpierw na nowo odczytywaliśmy karty naszej literatury narodowej, następnie uczniowie rywalizowali w grupach w polonistycznym boggle, łamańcach językowych, ortograficznej grze w Państwa – Miasta, głuchy telefon, by na koniec napisać jak najpoprawniej biegane dyktando. Wszyscy wykazali się wielkim zaangażowaniem, gdyż nagrody w postaci  celujących i bardzo dobrych ocen są  zawsze dla uczniów bardzo motywujące. Fotogaleria