„Co my wiemy, to tylko kropelka. Czego nie wiemy, to cały ocean” /Isaac Newton/
Wiedzieć więcej chcą uczniowie klas IV-VI, toteż utworzyli Koło Naukowe aToMy👩‍🔬👨🏻‍🔬 i rozpoczęli realizację programu oświatowego Być jak Ignacy „Nauka pełna energii” realizowanego przez fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza💪👩‍🔬👨🏻‍🔬🧪🧪. W tym roku uczniowie z pomocą Ignacego, robota Blu oraz ciekawych gości nauczą się pracować metodą naukową i dowiedzą się, jak stawiać trafne pytania badawcze, formułować hipotezy, a następnie je weryfikować. W tej edycji uczniowie zdobędą wiedzę o wielu różnych rodzajach energii, a także poznają ciekawych, współczesnych naukowców i specjalistów z dziedziny energetyki😊. Temat pierwszego eksperymentu: Jak działają maszyny parowe🚂?
Zapraszamy do obejrzenia krótkiej relacji😊. Wyzwanie I - film
Uczestnicy koła w ramach drugiego wyzwania wykonywali interesujące doświadczenia i eksperymenty chemiczne👩‍🔬🧑‍🔬. Otrzymali dwutlenek węgla a także badali jego właściwości. Zapoznali się również z rodzajami paliw kopalnych, tj. węgiel, ropa naftowa, gaz ziemny i czynnikami, które wpłynęły na proces ich tworzenia. Przygotowali też model przekroju geologicznego złóż gazu ziemnego. Tak, jak w doświadczeniach, w przybliżeniu zachowuje się ropa i gaz pod ziemią. Obie substancje nie tworzą podziemnych jezior, tylko przeciskają się przez porowate i przepuszczalne skały ku górze.
Zobaczcie, co stanie się, gdy połączymy ze sobą sodę oczyszczoną (zasada) oraz ocet (kwas). Wyzwanie II - film
Z radością informujemy też, że nasze szkolne koło zwyciężyło w ogólnopolskim wyzwaniu w ramach programu „Być jak Ignacy” na „Naukowe Koło Miesiąca”.
Gratulacje i serdeczne podziękowania dla uczestników koła👩‍🔬🧑‍🔬  Fotogaleria