comeniusW latach 2011-2013 Zespół Szkół w Nienowicach będzie uczestniczył w projekcie programu Comenius - Partnerskie Projekty Szkół. Projekt prowadzony jest przez panie Edytę Bronowską, Ewelinę Sawicką i Magdalenę Kud. Zanim projekt otrzymał akceptację i dofinansowanie musiał przejść proces selekcyjny, który składał się z 2 etapów: oceny formalnej oraz oceny merytorycznej wniosków. Nasze kraje partnerskie uczestniczące w projekcie to: Dania, Grecja, Hiszpania, Litwa i Niemcy.

Akronim projektu to COMIC (Creativity oriented motivating International Communication) - "Twórczość motywacją w międzynarodowej komunikacji". Celem głównym projektu jest ukazanie różnic kulturowych i językowych pomiędzy krajami partnerskimi. Obejmuje 4 obszary tematyczne: zajęcia artystyczne, nauki ścisłe, językowe oraz sportowe. Dzięki współpracy i wyjazdom, nauczyciele będą mogli wypróbować nowe metody i sposoby nauczania, przez co uczenie stanie się innowacyjne (zastosowanie technologii informacyjnej) i twórcze. Rezultaty pracy uczniów będą ukazywały się na blogach internetowych. Uczniowie będą porozumiewać się w języku angielskim i niemieckim przez  e-maile, Skype'a, E-Twinning oraz pisanie komentarzy na blogach. Dzięki współpracy wszyscy uczestnicy będą mogli doskonalić umiejętności językowe. Dla wszystkich partnerów angielski jest językiem obcym. Poszczególne zadania będą zintegrowane z programem nauczania każdej szkoły.

Wszystkie szkoły będą ściśle współpracować. Oprócz tego każdy partner przeprowadzi m.in. konkurs na najlepsze LOGO projektu  (finał konkursu odbędzie się w Danii), musical z okazji Świąt Bożego Narodzenia (zwycięzca zostaje wyłoniony w czasie pobytu w Niemczech), igrzyska sportowe (finał igrzysk odbędzie się w Hiszpanii) oraz blogowe potyczki matematyczne.

Zadaniem tego projektu jest ukazanie możliwości i korzyści, jakie daje członkostwo w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o edukację i karierę zawodową. Uczniowie poznają różne tradycje i kultury europejskie, sporty regionalne i narodowe oraz codzienne życie uczniów z krajów partnerskich. Ponadto projekt to także źródło wiedzy i nowych umiejętności dla nauczycieli. Umożliwi on uczniom, nauczycielom oraz dyrektorom szkół umiejętne wykorzystanie obsługi komputera, a także zapewni skuteczną komunikację i wymianę informacji.

Każda szkoła partnerska boryka się z problemem migracji, bezrobocia i ryzykiem szybkiego opuszczania szkoły przez uczniów. Dużo ludzi opuszcza swój ojczysty kraj i w rezultacie liczba dzieci w szkołach maleje. Szkolne porażki uczniów i brak motywacji do nauki to problemy z jakimi nauczyciele szkół partnerskich często się spotykają.

Poprzez współpracę nauczyciele będą mieli szansę zapoznać się z systemami edukacyjnymi innych państw europejskich. Nauczyciele uświadomią uczniom, jak ważną rolę w życiu odgrywa szkoła i wykształcenie oraz co należy zrobić, aby móc w pełni korzystać z przywilejów, jakie daje nam bycie obywatelami Europy. 

gazetka comenius